Staleté kořeny

Letošní rok je pro nás Čechy a Slováky něčím výjimečným. Nejenže si připomínáme konec první světové války, ale právě na jejím konci byl vyhlášen samostatný Československý stát. Naše národy se po téměř 400 letech staly nezávislé na Habsburské nadvládě. Kořeny našeho národa však sahají mnohem dál, než jen posledních 100 let. Pojďme si připomenout důležité osobnosti naší historie a zamyslet se nad tím, jak lze jejich odkaz využít v dnešní době.

Projekt Staleté kořeny ukazuje na základní hodnoty našeho národa a několik významných osobností našich dějin, které ovlivnili nejen nás, ale i celý svět. Přirovnáme-li náš národ ke vzrostlému stromu, pak kořeny strom drží a vyživují – bez kořenů strom hyne. Věříme, že náš národ vyrůstá z těchto čtyřech hodnot: křesťanské víry, pravdy, svobody a důstojnosti lidského života. To jsou naše národní kořeny. V projektu Staleté kořeny je ukázáno, že z těchto hodnot vyrůstáme. Má to však háček – kořeny jsou pod zemí a nejsou vidět. Z nich vyrůstá kmen, větve a listy. Kmen – to jsou významné osobnosti českého národa (Cyril a Metoděj, Jan hus, Jan Amos Komenský, Tomáš Garrigue Masaryk) a listy – příběhy současných lidí. Tento strom je vytvořený na webových stránkách projektu a každý se do něj může zapojit.

Vyvrcholením oslav založení ČSR bude vysazování lip století. Ve městech po celé České republice proběhne veřejná událost v den výročí. 28. října 2018 zástupci obcí, měst, církví a škol vysadí společně lípu století ve svém městě. Ta bude budoucím generacím připomínat hodnoty, ze kterých náš národ vyrůstá a na kterých je naše státnost založena.

Grafika a část textu je převzata z oficiálního webu projektu.

1 komentář u „Staleté kořeny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..